14.07.2022
V polovině června dosáhli studenti z Vyškova úžasného počinu v Czech rocket challenge – raketová soutěž studentských týmů. Příběh, jehož vrchol se dostavil na této soutěži, se ale začal psát již mnohem dříve.
Na Majáku Vyškov dlouhodobě funguje raketomodelářský kroužek. Býval vždy doménou hlavně kluků. Před pár lety tam ale zavítali i dívky. Napřed jen jedna, pak si přivedla kamarádku, aby se tam necítila tak sama. Začínalo se jednoduchými modely raket, až se holky propracovali k soutěžním modelům raket a začali jezdit na žákovské závody. V roce 2019 se konalo Mistrovství České republiky žáků raket v Krupce. Z Vyškova tam dorazila početná výprava, protože do kroužku chodí přes deset dětí. Alena Špičáková a Simona Mozgová zde zazářili a z devíti udělovaných medailí jich v součtu získali 5, včetně titulu Mistryně ČR a nejúspěšnější závodník mistrovství.
Potom již byl konec školního roku. Slečny skončili se základní školou, přešly na střední školy a na raketový kroužek se již nedostávalo času a chutě. Věc, která je velmi častým jevem, že děti při přechodu na střední školu na dobro zanechávají svých koníčků a kroužků.
Maják jako středisko volného času dává prostor i středoškolákům a pracuje s nimi a podporuje je v jejich aktivitách.
V roce 2022 byla vyhlášena soutěž středoškolských týmů Czech rocket challenge, mimo jiné podporovaná kosmickými firmami působícími v ČR a hledajícími mezi studenty své budoucí kolegy.
Je vidět, že pokud dítě chodí do modelářského kroužku, tak se rozvíjí nejen ve zručnosti, ale i jako osobnost. Každá studentka na své střední škole si zorganizovala studentský tým a přihlásila jej do Rocket challenge. Simona Mozgová na Vyškovském gymnáziu byla v týmu GYKOVY VEGA. Byla tam opět sama dívka a dalších 7 studentů. Tým měl výborného vedoucího Mgr. Michala Daneše. Alena Špičáková na SPŠ stavební Kudelova Brno si postavila tým JERRIA. Zde byli v týmu 4 dívky a 3 chlapci.
Podstatou soutěže je: postavte raketu, která dokáže letět, a která bude inovativní, jak co se týká letu, tak užitného nákladu. Omezení v tvořivosti jsou minimální. Motor dostanete od pořadatelů. Studenti museli v průběhu stavby vypracovat reporty, kde dokládali výpočty, že raketa bude dostatečně pevná a stabilní. Celá soutěž se bodově hodnotila již od odevzdávaných reportů. Bodovala se i inovace užitného zatížení, konstrukce, stabilita letu i výška letu.
Oba týmy měli skvělou
teoretickou přípravu a byli nadšené do stavby. Obě školy ale nedisponují žádným zázemím pro stavbu raket. Oslovili tedy Maják Vyškov, jejich modelářskou „alma mater“. Zde se jim dostalo podpory a zázemí vybavené modelářské dílny. Byl to dlouhý čas, který tu strávili. Občas se v dílně oba týmy potkali, ale výsledek stál za to.
Tým GYKOVY VEGA postavil raketu pro zalesňování nepřístupných terénu. Raketa za letu vypouští semínka stromů a filmově to dokumentuje. Tým JERRIA ze stavební průmyslovky na raketě nesl vzorky stavebních pojiv, které pak po přistání mechanicky zkoumal. Navazoval tím na probíhající výzkum, z jakých materiálů se budou stavět objekty na Měsíci či Marsu.
Soutěže studentských týmů se zúčastnilo přes 70 týmů. Jen 30 týmů bylo připuštěno do letového dne, že jejich rakety splňovali letové požadavky. Oba týmy na letišti v Brně Medlánkách předvedly vynikající lety. A tým GYKOVY VEGA Vyškov zaslouženě zvítězil. Tým JERRIA SPŠ stavební Brno obsadil třetí místo.
Je pěkné, jak z malých žáčků docházejících na Maják do modelářského kroužku dospějí úspěšní středoškolští studenti, v tomto případě studentky.
Ing. Jiří Špičák
vedoucí kroužku raketových modelářů